Jest to zróżnicowane bogactwo form życia występujących na Ziemi,
rozmaitość gatunków, genetyczna zmienność wewnątrzgatunkowa, a także
rozmaitość wielogatunkowych układów przyrodniczych, tj. ekosystemów i
krajobrazów.
Termin „bioróżnorodność” (ang. biological diversity) został stworzony
przez Thomasa Lovejoya w 1980r. Jednak, dopiero po konferencji
National Forum on Biological Diversity w 1986 roku pojęcie zostało
upowszechnione przez M.W. Rosena i E. Wilsona i powszechnie używane.
Różnorodność genetyczna w obrębie gatunku
Zróżnicowanie gatunków żyjące na tym samym terenie
Zróżnicowanie ekosystemów
Szacuje się, że spośród 5 miliardów gatunków zamieszkujących Ziemię w ciągu całej jej historii wyginęło około 99% spośród nich. Obecnie szacuje się, że na Ziemi żyje około od 10 do 14 milionów gatunków, a dotychczas udokumentowano 1,9 miliona z nich.
Wskaźnik żywej planety (ang. Living Planet Index) mierzy zmiany w liczebności dzikich gatunków na całym świecie, przedstawia nam na przestrzeni lat, jak kształtowała się bioróżnorodność za pomocą indeksu stworzonego przez Zoological Society of London (ZSL) i World Wide Fund for Nature (WWF). Mierzy on spadek/wzrost liczebności gatunków na całym świecie w odniesieniu do 1970 roku, dla którego przyjęto wartość 1. Niestety, na przestrzeni lat populacja różnych gatunków na ziemi zmalała o przeszło 50%.
Mechanizm, dzięki któremu powstało życie na Ziemi, wciąż pozostaje nieznany, chociaż powstało wiele hipotez na jego temat. Życie rozwinęło się w wielu formach od czasu jego powstania. Formy te zostały sklasyfikowane i podzielone na jednostki zwane taksonami. Różne organizmy mogą żyć i prosperować w wielu różnych warunkach. Życie może istnieć także w kosmosie - dowodem na to może być rozpowszechnione przez meteoryty, planetoidy i inne małe ciała życie mikroskopijne.
W obecnie panujących warunkach bioróżnorodność jest zagrożona, między innymi z powodu gatunków inwazyjnych, które sprowadzone na dany obszar wypierają te już tam istniejące, klimatu, bądź zanieczyszczenia środowiska.
Przyczyny zaniku bioróżnorodności:
Im więcej gatunków roślin kwitnących posadzisz, tym więcej gatunków zwierząt będzie je wykorzystywać i tym więcej ptaków da się przyciągnąć do ogrodu. Sadząc kwitnące rośliny oraz zioła pomożesz także pszczołom.
Ptaki podczas upalnych dni podobnie odczuwają spragnienie jak ludzie. Doskonałą formą pomocy spragnionym wody ptakom będzie wystawienie poidełka, czyli płaskiego naczynia z wodą.
Jakość gleby, którą mamy w ogrodzie decyduje o tym, czy nasz ogród będzie pięknie wyglądał i wzrastał. Podstawą do użyźnienia gleby może być np. kompost, który powstaje w wyniku rozkładania się liści, gałęzi, skoszonej trawy czy resztek żywności.